Make your own free website on Tripod.com


WWF WrestleMania Match Lists

Wrestlemania 1- Time 2:20/2:00 VQ- MASTER (WWFHV Closed Circuit Version/CHV)
1. Tito Santana vs The Executioner
2. SD Jones vs King Kong Bundy
3. "Maniac" Matt Borne vs Ricky Steamboat
4. David Sammartino vs Brutus Beefcake
5. Greg "The Hammer" Valentine vs The Junkyard Dog (WWF IC Title)
6. Barry Windham & Mike Rotunda vs The Iron Sheik & Nikolai Volkoff (WWF Tag Titles)
7. Andre The Giant vs Big John Studd ($15,000 Slam Match)
8. Lelani Kai vs Wendi Richter (Women's Title)
9. Hulk Hogan & Mr. T vs "Rowdy" Roddy Piper & "Mr. Wonderful" Paul Orndorff

Wrestlemania 2- Time 3:05/2:00 VQ- EX/MASTER (PPV/CHV)
Nassau Coliseum Long Island, NY:
1. "Mr. Wonderful" Paul Orndorff vs The Magnificent Muraco
2. "Macho Man" Randy Savage vs George "The Animal" Steele (WWF IC Title)
3. Jake "The Snake" Roberts vs George Wells
4. Mr. T vs "Rowdy" Roddy Piper (Boxing Match)
Rozemont Horizion Chicago, Il:
5. The Fabulous Moolah vs Velvet McIntyre (WWF Women's Title)
6. Corporal Kirshner vs Nikolai Volkoff (Flag Match)
7. Battle Royal with Football players & Wrestlers
8. The Dream Team vs The British Bulldogs (WWF Tag Titles)
Sports Arena Los Angeles, CA:
9. Ricky "The Dragon" Steamboat vs Hercules
10. Uncle Elmer vs "Adorable" Adrain Adonis
11. Terry Funk & Hoss Funk vs The Junkyard Dog & Tito Santana
12. Hulk Hogan vs King Kong Bundy (WWF Title- Steel Cage Match)

Wrestlemania 3- Time 3:20/2:00 VQ- EX/MASTER (PPV)
1. The Can-Am Connection vs The Magnificent Muraco & "Cowboy" Bob Orton
2. Hercules vs Billy Jack Haynes
3. Hillbilly Jim, Little Beaver & The Haiti Kid vs King Kong Bundy, Little Tokyo & Lord Littlebrook
4. "King" Harley Race vs The Junkyard Dog (Loser Must Kneel & Bow to the winner)
5. The Rougeau Brothers vs The Dream Team
6. "Rowdy" Roddy Piper vs "Adorable" Adrain Adonis (Hair vs Hair)
7. The Hart Foundation & Danny Davis vs The British Bulldogs & Tito Santana
8. "The Natural" Butch Reed vs Koko B. Ware
9. "Macho Man" Randy Savage vs Ricky "The Dragon" Steamboat (WWF IC Title)
10. Jake "The Snake" Roberts vs The Honky Tonk Man
11. The Killer Bees vs The Iron Sheik & Nikolai Volkoff
12. Hulk Hogan vs Andre the Giant (WWF Title)

Wrestlemania 4- Time 4:00 VQ- MASTER (PPV/CHV)
1. 20 Man Battle Royal
WWF Title Tournament Round 1:
2. "Hacksaw" Jim Duggan vs "The Million Dollar Man" Ted DiBiase
3. Dino Bravo vs "The Rock" Don Muraco
4. Greg "The Hammer" Valentine vs Ricky "The Dragon" Steamboat
5. "Macho Man" Randy Savage vs "The Natural" Butch Reed
6. The One Man Gang vs Bam Bam Bigelow
7. "Ravishing" Rick Rude vs Jake "The Snake" Roberts
8. The Ultimate Warrior vs Hercules (Non-Tourney)
Round 2:
9. Hulk Hogan vs Andre the Giant
10. "The Million Dollar Man" Ted DiBiase vs "The Rock" Don Muraco
11. "Macho Man" Randy Savage vs Greg "The Hammer" Valentine
12. The Honky Tonk Man vs Brutus "The Barber" Beefcake (WWF IC Title)
13. The Islanders & Bobby "The Brain" Heenan vs The British Bulldogs & Koko B. Ware (Non-Tourney)
Semifinals:
14. "Macho Man" Randy Savage vs The One Man Gang
15. Strike Force vs Demolition (WWF Tag Titles)
WWF Championship Finals:
16. "Macho Man" Randy Savage vs "The Million Dollar Man" Ted DiBiase

Wrestlemania 5- Time 3:45/2:45 VQ- MASTER (PPV/WWFHV/CHV)
1. King Haku vs Hercules
2. The Twin Towers vs The Rockers
3. "The Million Dollar Man" Ted DiBiase vs Brutus "The Barber" Beefcake
4. The Bushwackers vs The Fabulous Rougeau Brothers
5. Mr. Perfect vs The Blue Blazer
6. Demolition vs The Powers of Pain & Mr. Fuji (WWF Tag Titles- Handicap Match)
7. Dino Bravo vs "Rugged" Ronnie Garvin
8. Strike Force vs The Brain Busters
9. Pipers Pit w/Morton Downy Jr & Brother Love
10. Andre the Giant vs Jake "The Snake" Roberts (Special Ref: Big John Studd)
11. The Hart Foundation vs The Honky Tonk Man & Greg "The Hammer" Valentine
12. The Ultimate Warrior vs "Ravishing" Rick Rude (WWF IC Title)
13. Bad News Brown vs "Hacksaw" Jim Duggan
14. The Red Rooster vs Bobby "The Brain" Heenan
15. "Macho Man" Randy Savage vs Hulk Hogan (WWF Title)

Wrestlemania 6- Time 3:40/2:50 VQ- MASTER (PPV/CHV)
1. Koko B. Ware vs Rick "The Model" Martel
2. The Collossal Connection vs Demolition (WWF Tag Team Titles)
3. Earthquake vs Hercules
4. Brutus "The Barber" Beefcake vs Mr. Perfect
5. "Rowdy" Roddy Piper vs Bad News Brown
6. The Hart Foundation vs The Bolshevicks
7. The Barbarian vs Tito Santana
8. "The American Dream" Dusty Rhodes & Saphire vs "Macho King" Randy Savage & Sensational "Queen" Sherri
9. The Orient Express vs The Rockers
10. Dino Bravo vs "Hacksaw" Jim Duggan
11. "The Million Dollar Man" Ted DiBiase vs Jake "The Snake" Roberts (Million Dollar Belt)
12. The Big Boss Man vs Akeem
13. "Ravishing" Rick Rude vs "Superfly" Jimmy Snuka
14. Hulk Hogan vs The Ultimate Warrior (WWF Title vs WWF IC Title)

Wrestlemania 7- Time 3:40/2:50 VQ- MASTER (PPV/CHV)
1. The Rockers vs Haku & The Barbarian
2. "The Texas Tornado" Kerry Von Erich vs Dino Bravo
3. The British Bulldog vs The Warlord
4. The Hart Foundation vs The Nasty Boys (WWF Tag Titles)
5. Jake "The Snake" Roberts vs "The Model" Rick Martel (WWF Tag Titles)
6. The Undertaker vs "Superfly" Jimmy Snuka
7. The Ultimate Warrior vs "Macho King" Randy Savage (Career Ending Match)
8. Demolition vs Koji Kitao & Genichiro Tenryu
9. Mr. Perfect vs The Big Boss Man (WWF IC Title)
10. Earthquake vs Greg "The Hammer" Valentine
11. The Legion of Doom vs Power & Glory
12. Virgil vs "The Million Dollar Man" Ted DiBiase
13. The Mountie vs Tito Santana
14. Sgt. Slaughter vs Hulk Hogan (WWF Title)

Wrestlemania 8- Time 2:52/2:45 VQ- MASTER (PPV/CHV)
1. Shawn Michaels vs "El Matador" Tito Santana
2. The Undertaker vs Jake "The Snake" Roberts
3. "Rowdy" Roddy Piper vs Bret "The Hitman" Hart
4. Virgil, The Big Boss Man, "Hacksaw" Jim Duggan & Sgt Slaughter vs The Nasty Boys, Repo Man & The Mountie
5. Ric Flair vs "Macho Man" Randy Savage (WWF Title)
6. Tatanka vs "The Model" Rick Martel
7. Money Inc. vs The Natural Disasters (WWF Tag Titles)
8. "The Rocket" Owen Hart vs Skinner
9. Hulk Hogan vs Sid Justice

Wrestlemania 9- Time 2:45/2:50 VQ- MASTER (PPV/CHV)
1. Shawn Michaels vs Tatanka (WWF IC Title)
2. The Steiner Brothers vs The Head Shrinkers
3. Doink the Clown vs Crush
4. Money Inc. vs Brutus "The Barber" Beefcake & Hulk Hogan (WWF Tag Titles)
5. "The Narcissist" Lex Luger vs Mr. Perfect
6. Giant Gonzalez vs The Undertaker
7. Bret "The Hitman" Hart vs Yokozuna (WWF Title)
8. Yokozuna vs Hulk Hogan (WWF Title)

Wrestlemania 10- Time 2:50 VQ- MASTER (PPV/CHV)
1. Bret "The Hitman" Hart vs "The Rocket" Owen Hart
2. Bam Bam Bigelow & Luna Vachon vs Doink The Clown & Dink The Clown (Mixed Tag Match)
3. "Macho Man" Randy Savage vs Crush (Falls Count Anywhere)
4. Alundra Blayze vs Leilani Kai (WWF Women's Title)
5. The Qubecers vs Men on a Mission (WWF Tag Titles)
6. Yokozuna vs Lex Luger (WWF Title- Special Ref: Mr. Perfect)
7. Earthquake vs Adam Bomb
8. Razor Ramon vs Shawn Michaels (WWF IC Title- Ladder Match)
9. Yokozuna vs Bret "The Hitman" Hart (WWF Title- Special Ref: "Rowdy" Roddy Piper)

Wrestlemania 11- Time 3:08 VQ- MASTER (PPV)
1. The British Bulldog & Lex Luger vs Jacob & Eli Blu
2. "Double J" Jeff Jarrett vs Razor Ramon (WWF IC Title)
3. The Undertaker vs King Kong Bundy
4. The Smoking Gunns vs "The King of Harts" Owen Hart & Yokozuna (WWF Tag Titles)
5. Bret "The Hitman" Hart vs Mr. Bob Backlund (I-Quit Match- Special Ref: "Rowdy" Roddy Piper)
6. Diesel vs Shawn Michaels (WWF Title)
7. Lawerence Taylor vs Bam Bam Bigelow

Wrestlemania 12- Time 3:16/2:52 VQ- MASTER (PPV/CHV)
1. Free For All: The Godwinns vs. The Body Donnas (WWF Tag Titles)
2. Free For All: The Huckster vs. The Nacho Man (Special Ref: Billionaire Ted)
3. Vader, Owen Hart, & The British Bulldog vs. Yokozuna, Jake "The Snake" Roberts, & Ahmed Johnson
4. "Rowdy" Roddy Piper vs. Goldust (Hollywood Backlot brawl)
5. Savio Vega vs "Stone Cold" Steve Austin
6. The Ultimate Warrior vs. Hunter Hearst Helmsley
7. The Undertaker vs. Diesel
8. Bret "The Hitman" Hart vs. Shawn Michaels (60 Minute Iron Man Match, WWF Title)

Wrestlemania 13- Time 3:20 VQ- MASTER (PPV)
1. Billy Gunn vs Flash Funk
2. The Headbangers vs The Godwinns vs Doug Furnas & Phil LaFon vs The New Blackjacks
3. Rocky Maivia vs The Sultan (WWF IC Title)
4. Hunter Hearst Helmsley vs Goldust
5. Owen Hart & The British Bulldog vs. Vader & Mankind
6. Bret "The Hitman" Hart vs "Stone Cold" Steve Austin (Submission Match, Special Ref: Ken Shamrock)
7. Ahmed Johnson & The Legion of Doom vs Faarooq, Crush, Savio Vega (Chicago Street Fight)
8. Sycho Sid vs The Undertaker (WWF Title)

Wrestlemania 14- Time 3:20 VQ- MASTER (PPV)
1. 15 Team Battle Royal
2. Taka Michinoku vs Aguila (WWF Light Heavyweight Tite)
3. Hunter Hearst Helmsley vs Owen Hart (WWF European Title)
4. Sable & "Marvelous" Marc Mero vs Luna & The Artist Formally Known As Goldust
5. The Rock vs Ken Shamrock (WWF IC Title)
6. The New Age Outlaws vs Cactus Jack & Chainsaw Charile (WWF Tag Titles- Dumpster Match)
7. The Undertaker vs Kane
8. Shawn Michaels vs "Stone Cold" Steve Austin (WWF Title- Special Ref: Mike Tyson)

Wrestlemania 15- Time 2:52 VQ- MASTER (PPV)
1. Al Snow vs Hardcore Holly vs "Bad Ass" Billy Gunn (WWF Hardcore Title- Triple Threat Match)
2. Jeff Jarrett & Owen Hart vs D-Lo Brown & Test (WWF Tag Titles)
3. Butterbean vs Bart "The Hammer" Gunn (Brawl For All)
4. "The Big Show" Paul Wight vs Mankind (Winner Ref's WWF Title Match)
5. The Road Dogg vs Val Venis vs Goldust vs Ken Shamrock (WWF IC Title- Elimination Match)
6. Kane vs Triple H
7. Shane McMahon vs X-Pac (WWF European Title)
8. The Big Boss Man vs The Undertaker (Hell In A Cell)
9. The Rock vs "Stone Cold" Steve Austin (WWF Title- No DQ)

Wrestlemania 16- Time 4:00 VQ- MASTER (PPV)
1. D-Lo Brown & The Godfather vs The Big Boss Man & Bull Buchanan
2. 13 Man Hardcore Battle Royal (WWF Hardcore Title- 15:00 Time Limit)
3. Head Cheese vs T&A
4. The Dudley Boyz vs The Hardy Boyz vs Edge & Christian (WWF Tag Titles- Triangle Ladder Match)
5. The Kat vs Terri (Catfight- Special Ref: Val Venis)
6. The Radicalz vs Too Cool & Chyna
7. Kurt Angle vs "Y2J" Chris Jericho vs "The Crippler" Chris Benoit (2 Fall Triple Threat Match- WWF IC & European Titles)
8. Rikishi Phatu & Kane vs The Road Dogg & X-Pac
9. Triple H vs The Big Show vs The Rock vs Mick Foley (WWF Title- Fatal 4 Way Elimination Match)
10. WWF Postgame Show w/ interviews from Hardcore Holly, Edge & Christain, Mick Foley & more.

Wrestlemania 17- Time 4:00 VQ- MASTER (PPV)
1. Chris Jericho vs William Regal (WWF IC Title)
2. The RTC vs The APA & Tazz
3. The Big Show vs Raven vs Kane (WWF Hardcore Title)
4. Test vs Eddie Gurerro (WWF European Title)
5. Chris benoit vs Kurt Angle
6. Ivory vs Chyna (WWF Women's Title)
7. Vince McMahon vs Shane McMahon
8. The Dudley Boyz vs Edge & Christian vs The Hardy Boyz (WWF Tag Titles- TLC 2)
9. Gimmick Battle Royal featuring: The Bushwackers, Duke "The Dumpster" Drose, The Iron Shiek, Nikolai Volkoff, Earthquake, Tugboat, The Goon, Kamala, Doink The Clown, Brother Love, Repo Man, Jim Cornette, Hillbilly Jim, Michael Hayes, The One Man Gang, The Gobbledygooker, & Sgt. Slaughter
10. Triple H vs The Undertaker
11. The Rock vs "Stone Cold" Steve Austin (WWF Title- No DQ)


Click Here To Return To The Previous Page